Ile pomieszczeń powinno być w domu?

Zupełnie inaczej wyglądają mieszkaniowe potrzeby pary bez dzieci lub na emeryturze, a inaczej młodej rodziny, wiele zależy także od naszych upodobań i stylu, życia. Budując dom mamy duże możliwości dostosowania jeżeli chodzi o liczbę pomieszczeń, ale też każde dodatkowe to wyższe koszty budowy czy adaptacji.
To, czy wolimy np. kuchnię otwartą czy osobne pomieszczenie zależy wyłącznie od nas, warto jednak mieć na uwadze, że otwarta pozwala zaoszczędzić powierzchnię. Na pewno swoją sypialnię powinni mieć rodzice oraz każde z dzieci osobną, a jeśli to nie jest możliwe, możemy liczniejsze rodzeństwo rozdzielić w dwóch pokojach według płci albo wieku, zwłaszcza przy dużej różnicy warto nastoletniemu dziecko zapewnić odrębny pokój. Gdy nie musimy się ograniczać, to nie ma problemu z zapewnieniem każdemu dziecku osobnego pokoju.
Gdy budowę domu rozpoczynamy wtedy, kiedy dzieci wyfruwają już z gniazda, to i tak warto zadbać o pokój gościnny dla każdego – w końcu będą przecież przyjeżdżać na święta, długie weekendy, a z czasem może doczekają się własnych dzieci. Podobnie o dodatkowych pomieszczeniach warto pomyśleć, gdy lubimy gościć znajomych na weekend, kiedy planujemy dzieci w przyszłości – możemy wtedy poczekać z wykończeniem pokoju, aż będzie potrzebny – jak też gdy mamy możliwość wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia, a pracujemy w domu.