Wybór działku budowlanej – co sprawdzić przed budową domu

Budowa własnego domu zamiast zakupu gotowej nieruchomości ma wiele plusów – możemy dostosować dom dokładnie do naszych potrzeb już na etapie budowania go, chociaż trwa to dłużej, to jest też rozwiązaniem zazwyczaj tańszym niż zakup gotowego domu. Warto jednak, zanim wybierzemy konkretną działkę, sprawdzić kilka kwestii, które będą kluczowe dla rozpoczęcia budowy i wprowadzenia się.
Jedną z tych podstawowych kwestii jest doprowadzenie mediów. Przede wszystkim energia elektryczna – zapytajmy w zakładzie energetycznym, czy jest możliwość podłączenia prądu na tej właśnie działce. Dowiedzmy się także co do przyłącza gazu, jeżeli planujemy z niego korzystać do podgrzewania wody i ogrzewania, jak i wodociągów. Sprawdzić należy również możliwość dojazdu. Najlepiej jest, kiedy działka łączy się z drogą publiczną, a jeżeli takiej możliwości nie ma i będziemy musieli przejeżdżać przez tereny należące do innego właściciela, ustalona musi zostać służebność gruntowa.
Ponadto wziąć pod uwagę musimy ukształtowanie terenu, a także badanie gruntu, aby upewnić się, czy pod spodem nie kryje się np. opuszczone wysypisko śmieci, co mogłoby być sporym problemem. Koniecznie sprawdzić należy również stan prawny gruntu i wpis w księdze wieczystej, by upewnić się, że rozmawiamy z faktycznym właścicielem, który ma prawo podejmować decyzję, oraz czy na naszej działce nie ma ustalonej służebności.